دلیل اصلی تخریب آیت الله مصباح یزدی از زبان یامین پور  چاپ

تاریخ : چهارشنبه 26 شهریور‌ماه سال 1393 در ساعت 09:08 ب.ظ

قسمتی از مصاحبه دکتر وحید یامین پور بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال92

 اگر به بیانات حضرت آقا از گذشته تا به امروز مراجعه کنیم می بینیم که در بین تمام شخصیت هایی که در قید حیات هستند از هیچ شخصیتی مثل آیت الله مصباح تعریف و تمجید نکرده اند و به دیگران برای رجوع و استفاده از وی متذکر نشده اند، به نظر شما دلیل این امر توسط رهبر معظم انقلاب چیست؟


یامین پور: رهبر معظم انقلاب به خوبی به نقشی که تئوریسین ها در تمدن سازی دارند، واقفند. ایشان وقتی دیدند جوانها در حوزه ی شبهات و مسائل نظری سردرگم اند و ممکن است به آکادمیسین های غربگرا گرایش پیدا کنند، سریعاً  و صریحاً علامه مصباح یزدی را به عنوان مطهری زمان و طباطبایی زمان معرفی کردند تا از این انحراف جلوگیری کرده باشند.

البته از قبل هم می شد پیش بینی کرد که بخشی از بدنه ی انقلاب به خاطر اقتضائات و شرایط، به ورطه ی عملگرایی افراطی و تعظیم کردن به تکنوکرات ها و تکنسین ها بیافتند ولی حقیقت این است که اینها باید بدانند تخریب شأن تئوری در انقلاب اسلامی یعنی تیشه زدن به ریشه ی خودشان.


با صحبت هایی که قبل در مور علامه مصباح کردید مشخصه که به ایشان علاقه شخصی دارید، دلیل این موضوع چیه؟

یامین پور: علاقه واهمیت شخصیتی چون علامه مصباح یزدی برای امثال من بخاطر نقشی است که در مسیر تمدن اسلامی ایفا میکنند.

نقش امثال علامه مصباح در ایجاد تمدن اسلامی چگونه است؟
 
یامین پور: رهبر معظم انقلاب رسیدن به تمدن اسلامی را در 5 گام، هدف بلند مدت انقلاب و نظام اسلامی معرفی کردند. طبیعی است برای رسیدن به این هدف بزرگ و افق تاریخی نیاز به تئوریسین داریم تا نرم افزارهای تمدنی را در اختیار جامعه بگذارد.

یه خورده بیشتر در مورد نقش تئوریسینها توضیح می دید؟

یامین پور: تئوریسین ها خطوط اصلی را می شناسند و دائم نسبت به هدف یعنی همان تمدن ا سلامی تذکر می دهند. برخی می خواهند تئوریسین ها را حذف کنند و بجای آنها آکادمیسین های وارداتی را جانشین کنند. این راهبرد اصلاح طلبان بود.

اصلاح طلبان برای چی به دنبال حذف تئوریسین بودند، عامل تخریب هایی هم که در آن دوران علیه علامه مصباح می شد، با این موضوع ارتباطی داشت؟

یامین پور: اصلاح طلبان خوب می دانستند با وجود کسانی چون علامه مصباح یزدی نمی توانند مرزهای دانش غربی را که نرم افزار تاسیس عالم سکولار است در ایران توسعه دهند. رمز حمله به آیت الله مصباح در دوران اصلاحات همین بود. تخریب های اصلاح طلبان کاملاً هدفمند و بر اساس شناختی بود که از کارکرد ایشان و موسسه و شاگردانشان داشتند.

تخریبهایی که اخیرا علیه علامه مصباح صورت گرفت رو دلایلش چطور ارزیابی می کنید؟

یامین پور: متاسفانه اخیرا شاهد تخریبهای جاهلانه هستیم. امروز عده ای می خواهند تئوریسین ها را حذف کنند و تکنسین ها را جایگزین آنها کنند؛ این ابتذال در فهم و نظر؛ یعنی حتی نمی دانند اگر می خواهند راه تمدن اسلامی را سد کنند باید در حد آکادمیسین ها وارد منازعه بشوند نه در سطح تکنسین ها.

جدیدا برای تخریب علامه مصباح از شخصیتهای بزرگی همچون شهید بهشتی هم خرج می کنند و میشه گفت، سوء استفاده کردند!

یامین پور: هرچند برای منازعات مبتذل رسانه ای ساحت شهید بهشتی را آلوده می کنند اما من شک ندارم اگر امروز شهید بهشتی هم میان ما بود آنها همین توهین هایی را که علامه مصباح روا داشتند به ایشان هم روا می داشتند.
گوشه ای از سخنان رهبر انقلاب پیرامون آیت الله مصباح یزدی
آیت الله مصباح یزدی پرکننده خلا افرادی چون استاد مطهری و علامه طباطبایی

امروز بحمداللَّه نظام اسلامی ما مفتخر است که شخصیتهای برجسته‌ی علمی و معنوی در آن حضور دارند؛ مثل همین شخصیت عزیز و عظیم - جناب آقای مصباح - که بحمداللَّه این کار هم از برکات ایشان است. من ایشان را نزدیک به چهل سال است میشناسم و به ایشان ارادت قلبی دارم؛ فقیه، فیلسوف، متفکّر و صاحب‌نظر در مسائلِ اساسی اسلام. اگر خدای متعال به نسل کنونی ما این توفیق را نداد که از شخصیتهایی مثل مرحوم علّامه‌ی طباطبایی، یا مرحوم شهید مطهّری استفاده کند، بحمداللَّه این شخصیت عزیز و عظیم، خلاءِ آن عزیزان را در زمان ما پر میکنند. من حقیقتاً خدا را حمد و شکر میکنم که جامعه‌ی ما و بخصوص نسل جوان ما به ایشان خیلی علاقه دارند. بنده از هرجا که کسب خبر کردم - در سرتاسر کشور - اطّلاع یافتم که نسل جوان ما به ایشان شدیداً علاقه‌مند و معتقد و قدردان است. این هم نعمت بزرگ خدا و دلیل سلامت این کار است. وقتی انسان با روح و با هدف خدایی وارد میدان شد، همین‌طور میشود.(78/6/13)
یکی از مزایای آیت الله مصباح یزدی از زبان رهبر انقلاب
مثلاً از آقای مصباح دعوت کنید و اصرار هم بکنید؛ یا مثلاً از شاگردان آقای مصباح دعوت کنید. خوشبختانه یکی از موفقیتهای آقای مصباح یزدی در قم این است که ایشان برخلاف خیلی از فضلای ما که فضلشان در خودشان منحصر مانده، فضلش در شاگردانِ خوب سرریز شده است؛ فرضاً از همین آقای محمّدی عراقی که از شاگردان آقای مصباح است و طلبه‌ی بسیار فاضل و چیزفهمی هم است، استفاده کنید.(بیانات در دیدار اعضای گروه ویژه و گروه معارف اسلامی صدای جمهوری اسلامی ایران‌70/12/13)
الگوی حوزه تمجید رهبری از موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره)(موسسه ی تحت مدیریت آیت الله مصباح یزدی)
این مؤسسه خوب، جامع و کامل می تواند از لحاظ تلاش پیگیر، خستگی ناپذیر، خالصانه و عالمانه الگویی برای حوزه باشد.(89/8/3دیدار با مدیر و اعضای هیئت علمی موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره))

سخنرانی حجت الاسلام عظیم ابوالقاسمی پور  چاپ

تاریخ : پنج‌شنبه 20 شهریور‌ماه سال 1393 در ساعت 01:05 ب.ظ

سلام

بنابر اطلاع تارنمای هیئت روضةالعباس مراسم هفتگی هیئت این هفته در مسجد شهید مسعود توتونچی(ره) بعد نماز مغرب و عشا(حوالی ساعت20:15)با سخنرانی استاد عزیز حجت الاسلام و المسلمین عظیم ابوالقاسمی پور با موضوع درد آرامش برگزار می شود. شایان ذکر است که این اولین جلسه هیئت روضةالعباس بعد از عزیمت این استاد حوزه و دانشگاه به شهر مقدّس قم می باشد.

پایگاه امام خامنه ای  چاپ

تاریخ : دوشنبه 17 شهریور‌ماه سال 1393 در ساعت 06:29 ب.ظ

باسلام

نموداری از پایگاه امام خامنه ای در موضوع زن


منبع: پایگاه امام خامنه ای http://khamenee.blog.ir/

کتاب های آیت ا...مظاهری در فروشگاه وارثین  چاپ

تاریخ : چهارشنبه 5 شهریور‌ماه سال 1393 در ساعت 11:16 ق.ظ

باسلام

کتب استاد اخلاق و مرجع عالیقدر آیت الله مظاهری به مجموعه کتب فروشگاه اضافه شد:


1- اسلام آیین رستگاری: گفتارهایی در بازشناسی اصول و فروع دین

این کتاب دو بخش اصلی دارد که در بخش اول به شرح اصول دین و تبیین چهل مساله ی اعتقادی می پردازداین بخش همه قسمتاعتقادات رساله ی ایشان است.

بخش دوم شامل مباحثی در بازشناسی فروع دین اسلام می باشد که حاصل23جلسه از بیانات اخلاقی معظّم له در ماه مبارک رمضان1375تحت عنوان«فروع دین در آیینه اخلاق»ایراد شده است.

این کتاب از آنجا که از بیان یک استاد مسلّم اخلاق بیان شده بسیار شیوا و خصوصا کارگشاست این کتاب در 361صفحه و قیمت مناسب5500توسط نشر موسسه فرهنگی فاطمه الزهرا سلام الله علیها منتشر شده است.

2- مجموعه پنج جلدی مشق اخلاق

این مجموعه5جلدی که در قطع خشتی از آثار و گفتارهای اخلاقی معظّم له گردآوری شده اند هر جلد از این مجموعه چهل توصیه ی کوتاه معنوی را به صورت مختصر و با بیانی ساده و دلنشین در بر می گیرد. هر جلد این مجموعه بالغ بر70صفحه و قیمت هر جلد2000تومان می باشد. که در رنگ های متنوع و به صورت بسته بندی هدیه ی مناسبی برای دوستان و علاقه مندان می باشد.

3-کتاب عصاره ی دین (رساله ی جوان و نوجوان)

این کتاب مختصری از رساله ی آیت ا...مظاهری می باشد که شامل سه بخش احکام، اخلاق، اعتقادات که در قطع پالتویی و 211صفحه به زیور طبع آراسته شده است.

4-راهکارهای عملی درمان وسواس به انضمام احکام و استفتائات

این کتاب که  پرفروش ترین و پرشمارگان ترین کتاب ایشان است تاکنون به چاپ نهم رسیده است و بالغ بر100صفحه می باشد و با قیمت2000تومان عرضه شده است.

5- کتاب ارتباط عاطفی با خداوند

این کتاب حاصل درس های اخلاق معظّم له طی سال های اخیر و در مناسبت های مختلف می باشد. این کتاب در12گفتار تنظیم شده است که موضوع اصلی و ساختار کلی همه گفتارها ارتباط عاطفی با خ داوند است و هر گفتار از آن به صورت مستقل به تبیین موضوعی مرتبط با محور اصلی اختصاص دارد. این کتاب در166صفحه و قیمت6000تومان عرضه شده است.

قسمتی از متن کتاب: ارتباط عاطفی با خداوند متعال اهل معرفت را مدهوش می کند. بعضی اوقات حالت خشیت برای انان پدید می آورد و در برخی موارد حالت رحمت و در هر دو صورت ، آنان را در دل شب مدهوش می کند. وقتی چنین شد هیچ توجهی به هیچ کس و هیچ جا ندارد به جز معاشقه و مکالمه با خ داوند منان یعنی همان رابطه ی عاطفی یعنی همان که قرآن کریم می فرماید:تتجافی جنوبهم عن المضاجع یدعون ربهم خوفا و طمعا.

گاهی ظهور حقیقت در دل این افراد خشیت است و گاهی با طمع امیدواری و رحمت؛ ظهور حقیقت را در دل خویش به نظاره می نشینند و در هر دو صورت، نمازشب، آنان را مدهوش می کند در هر دو حالت خشیت و رحمت را دارند و هیچ کدام این حالات نیز بر دیگری غلبه ندارد: یدعون ربهم خوفا و طمعا.

6- مجموعه3جلدی سیر و سلوک

این کتب در سه جلد با عناوین:

جلد اول:مقدمه: سلوک معنوی در پرتو نور قرآن و عترت

جلد دوم: منزل اول: یقظه(بیداری)

جلد سوم: منزل دوم: توبه

معرفی این کتب از تارنمای دفتر معظّم له:

مؤسّسۀ فرهنگی مطالعاتی الزّهراء«س» اقدام به تنظیم و تدوین دروس اخلاقی، عرفانی مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مظاهری«مدّظلّه‌العالی» در موضوع سیر و سلوک و تقدیم آن به مشتاقان این مباحث نموده است.

آیت الله العظمی مظاهری«مدّظلّه‌العالی» که از شاگردان مبرّز و از پرورش یافتگان مکتب اخلاقی، عرفانی دو عارف کبیر معاصر، حضرت آیت الله العظمی امام خمینی«ره» و حضرت علاّمه طباطبائی«ره» هستند، علاوه بر برخورداری از مقام بلند فقهی و سابقۀ تدریس بیش از چهل سال دروس فقه و اصول در عالی‌ترین سطوح، سالیان متمادی در کسوت استاد اخلاق به تزکیۀ نفوس و تطهیر قلوب مشتاقان وادی سیر و سلوک پرداخته‌اند و با تربیت طالبان معرفت و تعلیم اخلاقی آنان، شاگردانی مهذّب که از صفای دل و روح برخوردارند و خود از معلّمان اخلاق به شمار می‌آیند، به جامعۀ اسلامی تقدیم نموده‌اند.

مجموعۀ مباحث «سیر و سلوک» معظّم له، مشتمل بر یک مقدّمه و چند دفتر است که در آن دفاتر به شرح منازل هفتگانۀ سیر و سلوک پرداخته خواهد شد.

بر سالکان الی الله پوشیده نیست که تعداد منازل سیر و سلوک در دیدگاه اهل عرفان مختلف است؛ برخی برای سلوک الی الله، یک، دو یا هفت منزل، برخی سی و یک منزل یا هفتاد منزل و گروهی دیگر صد منزل ذکر کرده‌اند و حتّی برخی قائل به وجود هزار منزل در سیر و سلوک می‌باشند.

آیت الله العظمی مظاهری«مدّظلّه‌العالی» در سیر و سلوک، قائل به سه سیر کلّی می‌باشند که سیر اوّل آن با عنوان «سیر من الخلق إلی الحق»، دارای هفت منزل «یقظه، توبه، تقوا، تخلیه، تحلیه، تجلیه و لقاء» است که بسیاری از منازل عرفانی که در سخنان عارفان به شکل و تعداد مختلف بیان گردیده است، در درون این هفت منزل می‌گنجد.  

همچنین در دیدگاه سلوکی آیت الله العظمی مظاهری«مدّظلّه‌العالی» ـ که بر گرفته از مکتب عرفانی اصیل و بالندۀ امام خمینی«ره» و علامه طباطبائی«ره» است ـ سیر و سلوک با پای‌بندی به قواعد شریعت مقدّسه و تقیّد به رعایت تکالیف شرعی آغاز می‌شود و با همین تقیّد ادامه‌ می‌یابد و سالک در هیچ مرتبه‌ای، از التزام به احکام شرعی بی‌نیاز نمی‌شود. در این دیدگاه، تقیّد به ظواهر شرع به‌‌ عنوان برترین استادِ اخلاق، قلمداد می‌شود و در واقع فقه آل محمّد«صلی الله علیه وآله و سلم» زیر بنای سلوک الی الله شمرده شده و سالک برای پیمودن درجات قرب الهی، با اقتدا به عارفان راه‌یافته و عالمان ربّانی، در قدم نخست به احکام فقهی اهتمام ورزیده و این اهتمام را تا پایان راه استمرار می‌بخشد. 

کتاب حاضر ـ که در واقع درآمدی بر منازل هفتگانۀ سیر و سلوک است و مباحث آن به لزوم بهره‌گیری سالک از نور قرآن و عترت«سلام الله علیهم»در راستای پیشبرد اهداف‌ عالی سیر و‌ سلوک می‌پردازد‌ ـ حاصل جلسات دروس اخلاقی آیت‌ الله العظمی مظاهری«مدّظلّه‌العالی» در شب‌های جمعه، در مسجد حکیم اصفهان می‌باشد که پس از تنظیم، تحقیق و ویرایش و سپس بازبینی نهائی معظّم‌له به‌صورت حاضر ارائه می‌گردد.

این مباحث از یک بُعد، تفسیر اخلاقی، عرفانی آیات اولیّۀ سورۀ مزّمّل و حاوی دستورالعمل سازنده‌ای است که خداوند منّان پس از بعثت پیامبر اکرم«صلی الله علیه وآله و سلم»، نازل فرمود و مسیر حرکت پر فراز و نشیب رسالت آن حضرت را مشخّص و هموار ساخت.

آیت الله العظمی مظاهری«مدّظلّه‌العالی» با عنایت به تأثیرات عمیق و کاربرد ویژه‌ای که دستورالعمل مزبور در آغاز و پیشبرد سیر و سلوک دارد، تفسیر این آیات و تبیین اخلاقی آن را به عنوان مقدّمه و درآمدی برای سیر و سلوک برگزیده‌اند. از آنجا که عمل به این دستورات قرآنی، با اسوه قرار دادن پیامبر اکرم«صلی الله علیه وآله و سلم» و سائر حضرات معصومین«سلام الله علیهم» و تأسّی به سیرۀ حسنۀ آن بزرگواران میسّر می‌گردد، و در واقع سالک بدین‌وسیله به قرآن کریم و عترت طاهره«سلام الله علیهم» تمسّک می‌جوید، این کتاب با نام فرعی «سلوک معنوی در پرتو نور قرآن و عترت«سلام الله علیهم»» نام‌گذاری شده و به عنوان مقدمۀ شرح منازل سیر و سلوک ارائه می‌گردد.


برخورداری از بیانی روان و قابل فهم و عاری بودن از اصطلاحات غامض عرفانی از ویژگی‌های مباحث اخلاقی، عرفانی معظّم له است که موجب میگردد افراد گوناگون در سطوح مختلف و با معلومات متفاوت، بتوانند از این مباحث بهرۀ لازم را ببرند. در واقع اهل سیر و سلوک و جوانان تکامل‌ طلب، می‌توانند با مطالعه و عمل به این کتاب، به منازل سیر و سلوک و درجات والای عرفانی دست یابند و افراد دیگر نیز می‌توانند با برداشت اخلاقی از کتاب، به قدر توان خود در مسیر سلوک الی الله قرار گیرند.

جلد اول این مجموعه مشتمل بر246 به قیمت4200تومان جلد دوم 127صفحه به قیمت 2800تومان و جلد سوم با قیمت5000تومان و 302صفحه قابل تهیه می باشند.

7- صبر کیمیای سعادت انسان

آنچه در این از نظر خوانندگان گرامی می گذرد حاصل بیانات اخلاقی آیت الله مظاهری با موضوع صبر است. ایشان در این مباحث صب را به سه قسم کلی صبر فردی، صبر خانوادگی و صبر اجتماعی منقسم کرده اند و با این تقسیم بندی کلان نقش صبر و استقامت را در تمام شئون زندگی، برای دستیابی عملی به سعادت و رستگاری انسان به تصویر کشیده اند.

آیت الله مظاهری با تکیه بر معارف والای کتاب و سنت ریشه دردهای روحی جامعه را رذائل اخلاقی می دانند و را هکار درمان آن را نیز ریشه کن کردن یا سرکوب درخت صفات رذیله و کاشتن درخت فضائل و صفات پسندیده در عمق جان آدمیان به شمار می آورند.

در این راستا سلاح اصلی مبارزه با دشمنان درون و پاکسازی دل از آلودگی ها و رذائل صبر است که تعبیر بزرگان دانش اخلاق مادر فضیلت هاست.

این کتاب در286صفحه و به قیمت7400تومان قابل خریداری است.

8- مظهر حق

دفتر اول نگرشی اخلاقی بر فضائل و سیره ی امیرالممومنین علی علیه السلام