بازی های ایرانی رسیده به مرکز فرهنگی وارثین  چاپ

تاریخ : شنبه 18 مرداد‌ماه سال 1393 در ساعت 07:28 ب.ظ

سلام

بازی های ایرانی ذیل به مرکز فرهنگی وارثین اضافه شد:


1- بازی گرشاسب1


2- بازی گرشاسب2

3- بازی والفجر8


4- بازی مقاومت


5- بازی مامور ویژه2


6- بازی شکست حصر

7- بازی مبارزه در خلیج عدن


8- بازی سیاوش

9- بازی شبان


10- بازی گربه قجری


11- بازی شیطنت های علیمردان


12- بازی افسانه توکیا

13- بازی روزهای خاکستری


14- بازی نیسان شگفت انگیز


15- بازی قهرمان ما


16- بازی هنر سرعت


17- بازی حماسه آلواتان


18- بازی میرمهنا


سه تارنما در مورد بازی های ایرانی:

بنیاد ملی بازی های رایانه ای

گیم ایران

وبلاگ تخصصی بازی های ایرانی


شاید بپرسید چرا بازی زدید و وارثین رفت توی بازی ؛ دوستی بهمون می گفت نوک پیکان جنک نرم زنان و کودکانند....

دیگری می گفت و تلقی اش این بود که وارثین یه مثلا 500تا کتاب داره همه سیاسی و تاریخی سیاسی و مباحث سنگین و...

دیگری می گفت بابا بچه همه دارن بازی های آنچنانی خارجی می کنند...

استادی می گفت برخی از این بازی ها و پویانمایی های خارجی مبنایی در ذهن کودک می ریزند حتی مفاهیمی چون ثنویت را و شما نمی فهمید چرا کودک با محیط مذهبی اینقدر به سوی چنین مباحثی می رود.

و...کتب جدید رسیده در زمینه آموزش احکام  چاپ

تاریخ : پنج‌شنبه 16 مرداد‌ماه سال 1393 در ساعت 10:42 ق.ظ

سلام

کتب ذیل جهت آموزش بهتر احکام به مجموعه کتب مرکز فرهنگی وارثین اضافه شد:

1- کاسب بهشتی ( اخلاق، آداب و احکام کسب) نوشته حجت الاسلام و المسلمین محمود اکبری

این کتاب160صفحه ای که به چاپ ششم رسیده کتاب خوبی برای کسانی است که می خواهند وارد بازار تجارت و کسب شوند و همچنین هدیه ی مناسبی برای مشغولین به کسب و کار است این کتاب در چهار فصل دسته بندی شده که فهرست فصول آن عبارتند از:

فصل اول: کلیات، فصل دوم: اخلاق کسب، فصل سوم: آداب کسب و فصل چهارم:احکام کسب

در حدیثی در این کتاب آمده است:

از امام امیرالمونین علیه السّلام: من اتجر بغیر فقه ارتطم فی الربا: کسی که بدون آشنایی با فقه تجارت کند در باتلاق ربا فرو می رود.

این کتاب می تواند توسط بسیج اصناف و سایر مرتبطین و آحاد مردم به کاسبین ارائه و پیشنهاد شود.


2- مردم و برداشت های احکام (450مساله کوتاه کاربردی در زمینه های گوناگوم احکام) نوشته حجت الاسلام و المسلمین اکبری

این کتاب در 198صفحه تدوین شده است و تاکنون 14بار تجدید چاپ شده است.کتاب مذکور کتابی کاربردی و به روز است که به تصحیح برخی باورهای نادرست از احکام پرداخته است و تعداد چاپ بالای آن می تواند گویای استقبال و مبتلا بودن مخاطبان زیادی باشد.


3- شیو های جذاب سازی احکام نوشته حجت الاسلام و المسلمین محمود اکبری

این کتاب بالغ بر250صفحه می باشد و همان طور که از نامش پیداست به دنبال شیوه های بهتر رساندن مطلب به مخاطب است. همانطور که می دانیم یکی از مواردی که بسیار در اموزش مفاهیم دینی مهم است شیوه ی بیان است همانطور که می دانید پیامبر اکرم (ص) از شیوه هایی چون ترسیم شکل، تمثیل، طنز و...برای آموزش استفاده می کردند.

نویسنده ی این کتاب با توجه به تجربه ای که در این زمینه داشته این شیوه ها را دسته بندی نموده است و حتی متناسب با مخاطب شیوه های اختصاصی پیشنهاد کرده است.

این کتاب در سه فصل: کلیات، شیوه های بیان احکام و سوژه های بیان احکام تلاش کرده تا کمکی به بیان و درک بهتر مساله مهم احکام کرده باشد.

در فصل دوم این کتاب در بخش کودکان و نوجوانان شیوه هایی چون: نقاشی، داستانی، کارتی، جدول، پازل، بازی با کلمات، رمزی، معمایی، نمایشی، احکام شعری و...که بالغ بر20شیوه ذکر شده است.

4- 200معمای احکام نوشته حجت الاسلام محمود اکبری

این کتاب با استفاده از شیوه معما به آموزش احکام می پردازد مخاطب اصلی این کتاب کودکان و نوجوانان هستند که این کتاب می تواند برای مربیان و برگزاری مسابقات بسیار مورد استفاده قرار گیرد.

5- احکام آموزشی دختران نوشته حجت الاسلام و المسلمین اکبری

این کتاب در کمتر از یکسال به چاپ نهم رسیده است این کتاب در 26درس به بیان احکام دختران در موضوع های مختلف می پردازد این کتاب در 231صفحه تدوین شده است.

6- والدین و احکام کودکان نوشته حجت الاسلام و المسلمین محمود اکبری

این کتاب در 94صفحه به احکام کودکان از بدو تولد می پردازد و شایسته است همه والدین این منبع شایسته را تهیه و استفاده نمایند.

موضوعاتی چون: آداب نوزاد، احکام شیردادن، معیار ممیز بودن کودک، وظایف والدین نسبت به کودک(حضانت، هزینه فرزندان و نوه ها، عبادات تمرینی و...)کودک و پاکی و نجسی، بازی و سرگرمی و...می پردازد.

این کتابارو می تونید از:

مرکز فرهنگی وارثین به نشانی: دزفول- خیایبان امام خمینی شمالی- بالاتر از سبزقبا- کوچه شهدا- روبروی مسجد لب خندق تهیه نمایید.

ضمنا تلفن های تماس: 09168230974و2254556


هویت  چاپ

تاریخ : دوشنبه 13 مرداد‌ماه سال 1393 در ساعت 12:16 ب.ظ

سلام

شعار زدگی آفت بدی است که در این هنگامه ی غلبه ی شعار به جای شعور شعار شده است...

نپرداختن جدی به مسائل مختلف یکی از آسیب های جدی است از آن جمله پرداختن به اندیشه ی رهبر معظّم انقلاب است...

چندی پیش در ماه مبارک رمضان ایشان دیداری با شاعران داشتند...

اگر فرصت کردید این دیدار را به طور کامل بخوانید...

سپس با ادامه ی این مطلب همراه شوید...

این قسمت کلام معظّم له را دوباره با هم مرور می کنیم:

هویّت ملّتها عبارت است از مشخصّه‌هاى فرهنگى آنها و مزیّتهاى فرهنگى آنها؛ این هویّت فرهنگى یک ملّت را تشکیل میدهد. این هوّیت فرهنگى، اصل است؛ اگر چنانچه این از یک ملّتى گرفته بشود، این ملّت هضم خواهد شد، یعنى درواقع به معناى حقیقى کلمه نابود خواهد شد؛ حالا در یک مشخّصه‌ى جغرافیایى قرار میگیرد امّا چیزى نیست؛ هست، امّا بودن او مثل نبودن است؛


هویّت فرهنگى، همه‌ى حیات یک مجموعه و یک ملّت است. شعر میتواند این هویّت فرهنگى را هم تقویّت کند و غنى کند و تغذیه کند؛ که در باب هویّت فرهنگى هم باز به شعراى تاریخ خودمان که نگاه میکنیم - زبان‌آوران بزرگ - مى‌بینیم پیامهاى اینها خیلى باارزش است: پیام توحید است، پیام خداباورى است، پیام درستکارى است؛ واقعاً منظومه‌هایى که در این مورد وجود دارد حقیقتاً شگفت‌آور است. حالا بنده با اشعار ملّتهاى دیگر خیلى آشنایى ندارم؛ با بعضى‌ها که آشنایى داریم، انصافاً شعر فارسى - بوستان سعدى، شاهنامه‌ى فردوسى، خمسه‌ى نظامى، دیوان حافظ، مثنوى مولوى - پر از حکمت است؛ یعنى به معناى واقعى کلمه، حکمت موج میزند در این کتابها و اندیشه‌هاى والا؛ فکرهاى بسیار برجسته و فاخر در این کتابها هست؛ اینها توانسته یک هویّتى براى ملّت ما تعریف کند.


و این را هم به شما عرض بکنم: ما هر چه امتیاز داریم، ناشى از همین هویّت فرهنگى است؛ اگر این هویّت فرهنگى نبود، انقلاب ما هم پیروز نمیشد. اگر این هویّت فرهنگى نبود، یک امامى مثل امام ما که نهضت را به‌وجود آورد و به سرانجام رساند، اصلاً خلق نمیشد، درست نمیشد. امام بزرگوار، ساخته و پرداخته‌ى همین فرهنگ است. همین هویّت فرهنگى است که آدمى مثل امام را در جامعه پرورش میدهد؛ این را باید نگه داشت. این را شما میتوانید نگه دارید.


شعر باید پاسدار این هویّت باشد و این هویّت هم درواقع همان عقلانیّت معنوى است که ما روى آن - روى مسئله‌ى عقلانیّت معنوى و خرد جمعى جامعه - تکیه میکنیم؛ این هویّت فرهنگى درواقع همان عقلانیّت است؛ این را بایستى شما در شعر خودتان مراقبت بکنید، حفظ کنید: اخلاق والاى اسلامى را، حکمت معنوى و الهى و اسلامى را، توحید را، خداباورى را، انصاف را، صداقت را و همه‌ى آن چیزهایى که در شعر فاخر فارسى وجود دارد. و اگر این انگیزه در شاعر امروز پیدا بشود و اهتمام پیدا کند، آن‌وقت تهاجمى که دارد به این مرکز میشود، برایش آشکار خواهد شد.


لطفا بدون دقت کافی ادامه ی مطلب را نخوانید و اگر بناندارید نظر بدهید شرعا مجاز به خواندن ادامه مطلب نیستید لطفا:مدت ها به این فکر می کردم که چرا وقتی تابستان خصوصا ماه مبارک رمضان می شود در شهر دزفول کنار آب معضل می شود؟

آیا پروردگار عالم کنار آب دزفول را محل بی فرهنگی قرار داده است؟

آیا اگر شهدا بودند اینگونه عمل می کردند و...

باید پذیرفت که شهر دزفول در این چند ساله تفاوت شگرف فرهنگی کرده است و هویت شکل گرفته این شهر آماج حملات متعدد قرار گرفته و مسئولین(اعم از دولتی،غیردولتی تا آحاد مردم)می توان گفت در غفلتند...

طبق تعریف رهبری از هویت یعنی همان که خودشان می فرمایند اگر نبود انقلاب پیروز نمی شد در دزفول به شدت در خطر قرار گرفته است این هویت در دزفول چه بود؟

این هویت همان بود که وقتی از آیت ا...شوشتری می پرسند می گویند دزفول حسینیه است.

این هویت همان است که علمایی چون شیخ انصاری، شیخ عبدالحسین لاری، علامه کمالی، آیت ا...معزّی، آیت ا...قاضی دزفولی و پیشگامی در بسیاری از وقایع بزرگ تاریخ ایران به بار می آورد...

این هویت همان است که 50مجتهد مسلم را در خود پرورده است این همان هویت است که باعث می شود صدام هر لحظه بمب های خود را بر سر مردمش بریزد.

در سیر تاریخ شهرستان دزفول هویتی شکل گرفته که اگر نگوییم بی نظیر با قاطعیت می شود گفت کم نظیر است شاهد آن سخن امام خمینی است که می فرمایند: شما دزفولی ها و اهوازی ها و سوسنگردی ها امتحان دادید و خوب از امتحان بیرون آمدید.(59/10/7)

یا خلف صالحشان می فرمایند:

مردم شهر دزفول یکی از بهترین امتحانهای دوران انقلاب و جنگ تحمیلی را در تاریخ به یادگار گذاشتند و قهرمانی ماندگاری را به ثبت رساندند و این اثر شگفت‌آور نتیجه رسوخ و نفوذ ایمان انقلابی تا اعماق روح و جان این مردم است.(75/12/25)

بررسی دقیق تر دو بیان بالا نشان می دهد که مطالب صادر شده از این دو رهبر عزیز دقیقا اشاره به همان هویت دارد در مورد اول امام خمینی به مساله امتحان و سربلند بیرون آمدن از آن در طول تاریخ بشر اشاره می فرمایند و در مورد دوم رهبر انقلاب به پیشینه ی تاریخی و افزودن به این هویت و جلا دادن بیشتر به آن در ادامه ، در برهه ی انقلاب می پردازند.

عناصر این هویت عبارتند از:

1- همین یک مورد تمام موارد بعدی را در بر می گیرد که همانا و بی شک تبعیت و حضور روحانیت عالم و مجاهد در این شهر بوده است


2- مجالس پرشور و معرفت افزای حسینی


3- متعهد بودن و خانواده محوری


4- اهتمام بازاریان، کشاورزان و سایر اقشار به کسب حلال


5- جوانمردی، سخاوت و دستگیری


6- مساجد تاثیرگذار و معرفت آفرین

و...

متاسفانه در این سال های رکن رکین این هویت یعنی روحانیت مورد هجمه قرار گرفت...

و به تبع آن شالوده این هویت دستخوش استحاله شد...

لطفا مباحثی که ارائه می شود را به صورت تک بعدی و خطی و با نگاه عجیب و غریب نگاه نکنید...

شهر دزفول شد معروف به دراویش...

شهر زیرگذرها

شهر پرچم های بزرگ

شهر کودک دوسر

شهر آشوب پس از فیلم سرزمین کهن و حمله به نمازجمعه

شهر مشارکت17درصدی بخش مرکزی در انتخابات دور دوم مجلس شورای اسلامی

شهری که عالمان را فراری می دهد

شهر ساحل دز و علی کله و قلیان و دختر بازی و...

شهر فلان خواننده ی زمان شاه

شهر کنسرت

و...

به این فکر کرده اید تمام کارهایی که در شهر دزفول دارد صورت می گیرد جنگ حافظان و مخربان این هویت است؟

وقتی می گویند چرا در شهر اینقدر کنسرت و موسیقی می گویند نه در فلان شهر هم هست و بوده و با مثلا تهران مقایسه می شود و یا مجوز ارشاد مطرح می شود بله دزفول هویتی دارد که این را نمی پذیرد ولی به ضرب و زور دارند به این هویت هجمه می کنند و وقتی این هویت را دستخوش تغییر کردند دیگر هر اتفاقی بیفتد عجیب نیست...

هویت سازی کاذب مثل پرچم فلان متری شهرداری با تصویب اعضای فرهنگی شورای شهر است که به عنوان نماد فرهنگی شهرستان دزفول مطرح می شود و...

دوستان هویت شهرستان دزفول دستخوش استحاله است و هر کاری می کنیم باید با این دید باشد که پاسداری کنیم از عناصر هویت ساز این شهر بازی و یادواره های توخالی و کارهای دستوری و شعاری بس است بیاییم کمی دقیق تر نگاه کنیم ما چه تحویل گرفته ایم و چه داریم می دهیم شهری که مردمش شاه با آن همه هیبتش در شهر دزفول و صدام با آن همه موشک و اسلحه اش را چنان خوار کردند  که سر نتوانستند بلند کنند شده است محل بخر بخور بپوش شده محل قلیان های شهرهای اطراف و محل دوست دختر و پسرهایی که آخر هفته می آیند دزفول و کنار رودخانه و شهر دراویش و...

البته این نوشته منکر فعالیت های انجام گرفته و در حال انجام نیست فقط این نوشته اولا طرح دغدغه و سپس بهتر دیدن فضا و میدان و خطیر بودن مسئله است این نوشته اگر توفیقی بود ادامه می یابد هم ویرایش و هم مطلب بعدی. شما هم نقد و بررسی فرمایید.

حجت الاسلام و المسلمین شیخ عظیم ابوالقاسمی پور  چاپ

تاریخ : یکشنبه 12 مرداد‌ماه سال 1393 در ساعت 11:53 ق.ظ
سلام
سینه خواهم شرحه شرحه از فراق                                                  تا بگویم شرح درد اشتیاق
مطلب ذیل از وبلاگ دوست عزیزم آقای مجید بذرافکن با ویرایش جزئی آمده است لطفا مطالعه فرمایید:

در صورت موافقت نام خود را در کامنت های وبلاگ تاملات وارد کنید

باسمه تعالی


سلام بر حماسه سازان همیشه‌ جاوید روحانیت که رساله علمیه و عملیه خود را به دم شهادت و مرکب خون نوشته‌اند و بر منبر هدایت و وعظ و خطابه ناس از شمع حیاتشان گوهر شب‌چراغ ساخته‌اند. افتخار و آفرین بر شهدای حوزه و روحانیت که در هنگامه نبرد رشته تعلقات درس و بحث و مدرسه را بریدند و عقال تمنیات دنیا را از پای حقیقت علم برگرفتند و سبک‌بالان به میهمانی عرشیان رفتند و در مجمع ملکوتیان شعر حضور سروده‌اند. سلام بر آنان که تا کشف حقیقت تفقه به پیش تاختند و برای قوم و ملت خود منذران صادقی شدند که بند‌بند حدیث صداقتشان را قطرات خون و قطعات پاره‌پاره پیکرشان گواهی کرده است و حقاً از روحانیت راستین اسلام و تشیع جز این انتظاری نمی‌رود که در دعوت به حق و راه خونین مبارزه مردم خود، اولین قربانی‌ها را بدهد و مهر ختام دفترش شهادت باشد. آنان که حلقه ذکر عارفان و دعای سحر مناجاتیان حوزه‌ها و روحانیت را درک کرده‌اند در خلسه حضورشان آرزویی جز شهادت ندیده‌اند و آنان از عطایای حضرت حق در میهمانی خلوص و تقرب جز عطیه شهادت نخواسته‌اند. البته همه مشتاقان و طالبان هم به مراد شهادت نرسیده‌اند.(بخشی ازپیام امام خطاب به روحانیون 3اسفند 1367)
تاریخ تشیع بعد از غیبت امام زمان(عج) قرن ها با مجاهدت روحانیون مردمی و انقلابی در برابر مرارت ها و مشکلات ظالمان وجائران ایستادگی کرده و بالیده است تا به برکت هدایت و قیادت خمینی کبیر، فقیه، عالم و مجاهد عظیم الشأن دوران ها توانست کاخ ستم را سرنگون کند. ملت ایران از میان دیگر مسلمانان مفتخر است تا در پیروی از علمای عامل و زاهد به بلوغ علمی و دینی ای برسد که سال ها در پشتیبانی از نظام مقدس جمهوری اسلامی فداکاری های مکرّر و متعددی را به انجام برساند.
اکثریت مطلق ناظران انقلاب اسلامی ملت ایران را مدیون شبکه عظیم روحانیتی می دانند که در شهرها و مساجد مختلف و دور و نزدیک کشور ایران پیام حضرت امام رحمة الله علیه را به گوش مردم رسانده و آنان را نسبت به وظایف ملی و دینی شان آگاه کرده اند. اگر نبود علمایی که در بلاد مختلف با چشم بستن بر مدارج رایج حوزه¬های علمیه وظیفه هدایت مردم را برعهده گرفتند و امام خمینی را خالصانه و بدون چشمداشت یاری کنند، قطعاً پیروزی و غلبه بر رژیم سلطنتی پهلویِ مورد حمایت آمریکا به سادگی ممکن نبود.
اما مردم عزیز و سرافراز شهرستان دزفول، در این میانه، جایگاه ویژه و استثنایی دارند. قرن ها حضور علما و روحانیت در شهر و بهره گرفتن همه اقشار از معارف پیامبر اعظم صلوات الله علیه و ائمه معصومین علیهم صلوات الله باعث شده است تا جوانان و مؤمنان انقلابی دزفولی در مقاطع مختلف قبل از انقلاب، بعد از انقلاب، دوران جنگ تحمیلی و پس از آن در سطح ملی و منطقه-ای نقش ویژه ای را ایفا کنند.
سال های اخیر نیز مردم شهر دزفول شاهد حضور مجاهدان دیگری از سلاله روحانیت در میان خود بوده اند که با مجاهدت و استقامت، وظیفه هدایت مردم و جوانان را بر دوش کشیده اند. جناب آقای حجت الاسلام عظیم ابوالقاسمی یکی از این طلاب و علمای انقلابی است که با با پشت سر نهادن رویه جاری طلاب و روحانیون در طی طریق فقهی و اخلاقی، حضور در بطن مردم و در کانون مقدس مساجد را انتخاب کرده و ردای کسوت اقامه جماعت و تثبیت و منبر و هیأت أخوی مرحوم خویش را انتخاب کرده اند.
اکنون مسجد شریف شهید توتونچی سال هاست جمعه شب ها شاهد حضور صدها عاشقی است که برای استماع معارف و معالم دین خود و توسل و توجه به ساحت مقدس امام زمان (عج) در آن مکان حاضر می¬شوند. اجتماعی که به تدریج موجب جوشش و رویش ده¬ها حرکت مشابه و غیر مشابه دینی و انقلابی در شهرستان دزفول شده است. این مهم میسر نشده است، جز با ایثارگری و مجاهدت، جناب آقای ابوالقاسمی دامت برکاته.
مداومت ایشان در موارد مختلفی چون، برپایی نمازجماعت همیشگی در سه وقت، حفظ و ارتقای هیأت هفتگی روضة العباس، احیای و ارتقای مراسمات مذهبی و معنوی، الگوبخشی در زمینه توسل به اهل بیت علیهم السلام، در سطح شهرستان، حل مشکلات اجتماعی و خانوادگی متعدد و گسترده، هدایت جوانان مشتاق و علاقه مند به طی مدارج علمی و اخلاقی، استقامت و مبارزه با بدعت ها و انحرافات دینی و مذهبی به عنوان الگویی پیش چشم طلاب و ائمه جماعات مساجد دزفول و استان قرار گرفته است. چه اینکه همه این خدمات و بیش از اینها، با تکیه بر محراب و امامت جماعت مسجد شکل گرفته است. جمع وجوه عرفانی، اخلاقی، فقهی،کلامی و سیاسی در شخصیت و حرکت فرهنگی-تبلیغی ایشان ویژگی برجسته و نادری است که کشور ما امروزه بدان احتیاج مبرمی دارد.
خبر خداحافظی ایشان از اقامه جماعت و منبر و هجرت از شهرستان دزفول برای بسیاری از دوستان ایشان و علاقه مندان و دلسوزان اسلام و انقلاب ناراحت کننده بوده است. این اتفاق قطعا ریشه ها و علل متعددی داشته که در نهایت ایشان را به عنوان یکی از روحانیان بصیر و تکلیف مدار شهر ما را به این تصمیم و اقدام واداشته است.
شهر دزفول علی رغم محاسن و مفاخر بسیاری زیاد که دارد، سالهاست گرفتار معضل «دفع کنندگی و تضییق بر بزرگان و دلسوزان خویش» است. ذکر اسامی اندیشمندان،مبلغان و مروجینی که به دلیل ناملایمات و گرفتاری های ناشی از ساختارهای سیاسی و فرهنگی شهر، جلای وطن کرده اند، مایه تکدّر و دلسردی بیشتر خواهد بود.
بر هیچ کس پوشیده نیست، رکون در برابر زمینه ها و بسترهایی که موجب چنین مصیبتی می شوند و پذیرش آن به عنوان مسئله-ای طبیعی و عادی ناشی از انفعال و مایه ملامت عقلا خواهد بود. لذا می بایست، تمام کسانی که در زمینه های فرهنگی-اجتماعی سیاسی و مدیریتی شهرستان دزفول و استان خوزستان در سطوح ملی و منطقه ای اشراف و نفوذ دارند، بذل توجه و مجاهده مقتضی را در این زمینه بنمایند.
وجود جلسات قرائت قرآن پرسابقه و پرخیر و برکت شهر، امام جمعه انقلابی و بصیر شهرستان، هیأآت متعدد توسل به اهل بیت که توسط جوانان و پیشکسوتان شهر اداره می شود، گروه های فرهنگی وابسته به نهادهای انقلابی و گروه های خودجوش فرهنگی و ده ها نقطه امیدبخش و دلگرم کننده در شهرستان وجود دارد که همگی آنها برای اعتلای معارف اسلامی- انقلابی امام خمینی و مقام معظم رهبری شبانه روز در حال تلاش و کوشش هستند. تعطیلی، فتور و کسادی هر کدام برای امت حزب الله و عاشقان راه امام و شهدا ناراحت کننده و تأثربرانگیز است. لذا کم فروغ شدن حرکت بالنده ای که در مسجد شهیدتوتونچی آغاز شده و عطر آن در اقصی نقاط شهرستان احساس می شود، می تواند بر دیگر حرکت ها و تلاش ها اثر منفی و سلبی داشته باشد.
حجت الاسلام ابوالقاسمی یکی از صدها طلبه فاضلی است که شهر دزفول به اسلام تقدیم کرده است. اما ایشان نمونه ای موفق از کسانی که است که در تبعیت از فرامین و تأکیدات مکرر مقام معظم رهبری برای هدایت و ارشاد مردم به شهر و وطن خود بازگشته و انجام وظیفه کرده اند اما چنین واقعه ای می تواند ایشان را به نمونه ای ناکام و دلسرد کننده پیش چشم دیگر دغدغه مندان قرار دهد، و چنین امری موجبات خسارت مضاعف خواهد بود. هر چند با رفتن یک خدمتگزار از صفوف مومنین، خداوند از مسیر دیگری این نقیصه مهم را جبران خواهد کرد.
امضاء کنندگان نامه فوق از همه کسانی که می توانند در مسیر حفظ ذخایر فرهنگی و دینی شهر قدمی بردارند، تقاضا دارد تا با اتمام حجت و تکلیف بر آقای ابوالقاسمی در وظیفۀ ماندن بر مسیر عزیز و به حق فعلی تلاش لازم را انجام دهند.
از سوی دیگر خطاب به برادر بزگوار عظیم ابوالقاسمی به عنوان فردی بصیر، تکلیف مدار، مجاهد، مخلص و دردمند می-گوییم، درود بر تلاش ها و مجاهدت های بی دریغ شما، درود بر همت مردانه شما در مسیر جذب جوانان و مردم به معارف دینی و معنوی اهل بیت علیهم السلام، درود بر صبر و پایمردی شما در مسیر روشنگری و معرفی اسلام ناب محمدی صلوات الله علیه و آله.
خداوند بر درجات برادر مرحوم شما و همسرمکرمشان بیفزاید و بهترین جزا و مزد را در دنیا و آخرت به شما و خانواده محترمتان عطا فرماید. می دانیم که جنابعالی در انجام تکلیف و وظیفه الهی خود جز به رضای خدا و حرکت مخلصانه در مسیر رسیدن به نتیجه به چیز دیگری نمی اندیشید، لذا ما جمعی از جوانان و مردم دزفول، تقاضا و درخواست مکرر خود را بر تداوم راه فعلی از شما با اعلام آمادگی در جهت یاری و همکاری مقتضی و ممکن در راه نشر معارف الهی-سیاسی مکتب اسلام ناب محمدی صلوات الله علیه و آله را اعلام می داریم و خواهشمندیم تا بدون توجه به ناملایمات و سختی های این راه با توکل بر خدا و عنایات معصومین علیهم صلوات الله همچنان در سنگر مسجد و جماعت را در شهرستان دزفول مجاهدت فرهنگی خود را ادامه دهید. تبعاً اهمیت اکمال و تقویت بنیه علمی، فقهی، اخلاقی هر مبلغ دینی، برای آن که بتواند خدمات بیشتر و مؤثرتری به مخاطبین ارائه بدهد، فرض و قطع است. سلامتی جسمی و صحت قوای بدنی و روحی هر انسانی برای آنکه بتواند خدمت بهتر و گسترده تری انجام دهد، غیرقابل انکار است که خداوند فرموده است لایکلف الله نفسا الا وسعها و بالاتر از همه انسان متقی و متخلقی مانند حضرتعالی، اولی تر بر تشخیص تکلیف خود، از دیگران است.
امید است همه تلاش های ما در سایه توجهات امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف به هدف نهایی یعنی زمینه سازی برای ظهور حضرت حجت منجر شود.
و الامر الیکم

منبع: وبلاگ تاملات(مجید بذرافکن)

کتاب و طلبه  چاپ

تاریخ : پنج‌شنبه 9 مرداد‌ماه سال 1393 در ساعت 01:05 ب.ظ

سلام

قرار شد در این محل به برخی سوالات در ارتباط با کتابخوانی جواب بدیم.

اولین سوال طلبه و کتابخوانیه اینکه وقتی که می ذاره واسه کتابخونی چطوری باید تنظیم کنه  برخی میگن طلبه توی دوره ی جوونی باید کتابای درسیشو بخونه و در دوران که به سن رهبری رسید کتابای متفرقه بخونه  طلبه باید وقتشو بذار واسه چیزای مهم و...مقام معظّم رهبری می فرمایند:


باید درس بخوانید، خوب درس بخوانید، عالم شوید، ملا شوید، قوی شوید، قدرت تجزیه و تحلیل افکار نو را پیدا کنید. مطالعات جنبی هم داشته باشید. بعضی از این درسهائی که در حوزه‌ها معمول شده، در قم یا تهران، میتواند به صورت مطالعات جنبی استفاده شود؛ مثل ادبیات فارسی، اخلاق و بعضی درسهای دیگر - البته ادبیات عرب لازم است؛ آن جزو ابزار کار ماست - لزومی ندارد اینها حتماً در برنامه‌های درسی وارد شود. البته من دخالت نمیکنم، سلیقه‌ام را عرض میکنم؛ برنامه‌ریزان بنشینند رویش فکر کنند.
طلبه باید دستش از کتاب رها نشود؛ کتاب بخواند، همه جورش را بخواند، در دوره‌ی جوانی بخواند. این ذخیره‌ی حافظه را که بی‌نهایت دارای ظرفیت است، هرچه میتوانید، در دوره‌ی جوانی پر کنید. ما هرچه در جوانی در حافظه انباشتیم، امروز موجود است؛ هرچه در دوران پیری - که بنده همین حالا هم با همه‌ی گرفتاری‌ها، بیش از جوانها مطالعه میکنم - به دست می‌آوریم، ماندگاری ندارد. الان شما جوانید. این منبع قیمتیِ ارزشمند را از اطلاعات ارزشمند، از آگاهی‌های مفید و لازم در زمینه‌های مختلفی که برای تبلیغ به آنها احتیاج دارید، هرچه میتوانید، انباشته کنید؛ از این استفاده خواهید کرد.۱۳۹۱/۰۷/۱۹


عید سعید فطر مبارک  چاپ

تاریخ : پنج‌شنبه 9 مرداد‌ماه سال 1393 در ساعت 12:55 ب.ظ

باسلام و عرض تبریک عید سعید فطر

تابستان و مطالعه

رهبری:

کتابخوانی را باید جزو عادات خودمان قرار دهیم. به فرزندانمان هم از کودکی عادت بدهیم کتاب بخوانند؛ مثلاً وقتی می‌خواهند بخوابند، کتاب بخوانند. یا وقتی ایام فراغتی هست، روز جمعه‌ای هست که تفریح می‌کنند، حتماً بخشی از آن روز را به کتاب خواندن اختصاص دهند. در تابستان‌ها که نوجوانان و جوانان محصّل، تعطیل‌اند حتماً کتاب بخوانند. کتاب‌هایی را معیّن کنند، بخوانند و تمام کنند. افرادی که کار روزانه دارند مثلاً کارمند اداری، کارگر، کاسب و یا کشاورز هستند وقتی به خانه می‌آیند، بخشی از زمان را گرچه نیم‌ساعت برای کتاب خواندن بگذارند.


چقدر کتاب‌ها را در همین نیم‌ساعت‌ها می‌شود خواند! بنده دوره‌های بیست جلدی و بیست و چند جلدی کتاب را در همین فاصله‌های ده دقیقه، بیست دقیقه و یک ربع ساعته خوانده‌ام. پشت این کتاب‌ها را هم یادداشت می‌کنم که معلوم باشد. شاید صدها جلد کتاب را همین‌طور در این فاصله‌های کوتاه ده دقیقه‌ای خوانده‌ام. بسیاری از افراد را هم می‌شناسم که این گونه‌اند.

بیانات در مصاحبه صدا و سیما، در ششمین «نمایشگاه بین‌المللی کتاب» ۱۳۷۲/۰۲/۲۱


اگر به تاریخ این دویست سال اخیر مراجعه کنید، عظمت کار امام را بهتر درمییابید. من تأکید میکنم که جوانان، این مقطعِ تاریخی را بخوانند. دستگاههای تبلیغی هم حقایقی را که در این مدّت بر سر این کشور آمده، برای مردم تبیین کنند. به نظر من در این خصوص کار کمی شده است.(78/7/9 خطبه های نمازجمعه)

بهای کتاب را جزئی از هزینه‌های ضروری زندگی بدانید.
۷۴/۰۲/۱۸
هرچه ما پیش برویم، احتیاج ما به کتاب بیشتر خواهد شد. این که کسی تصور کند با پدید آمدن وسائل ارتباط جمعیِ جدید و نوظهور، کتاب منزوی خواهد شد، خطاست. کتاب روزبه‌روز در جامعه‌ی بشری اهمیت بیشتری پیدا میکند. ابزارهای نوظهور مهمترین هنرشان این است که مضمون کتابها و محتوای کتابها و خود کتابها را راحت و آسان منتقل کنند. جای کتاب را هیچ چیزی نمیگیرد.90/4/29دیدار کتابداران)


باید خرید کتاب ، یکی از مخارج اصلی خانواده محسوب شود.مردم بیش از خریدن بعضی از وسایل تزییناتی و تجملاتی مثل این لوسترها ، میزهای گوناگون ، مبل های مختلف و پرده و... ، به کتاب اهمیت بدهند.اول کتاب را مثل نان و خوراکی و وسایل معیشتی لازم بخرند ؛ بعد که این تأمین شد ، به زواید بپردازند.خلاصه ، باید با کتاب انس پیدا کنند.در غیر این صورت ، جامهة ایرانی به هدف و آرزویی که دارد که حق او هم هست نخواهد رسید.

• مقام معظّم رهبری
• به نقل از کتاب جویبار دائمی ، ص 41. قدر ولایت

حالا که چی؟

حجت الاسلام دکتر خسروپناه در جلسه ای در مسجد شهید توتونچی(ره) به بررسی آسیب های جامعه دینی پرداختند و یکی از این آسیب ها را عدم مطالعه عنوان کردند و گفتند:

امروز وضع مطالعه اسف بار است...

سپس مطالبه کردند که به من از فعالیت هایی که در این زمینه می کنید گزارش دهید...

چرا وضع مطالعه علی رغم تاکیدات فراوان به دلایلی چون گرانی کتاب، وسایل جدید، کمبود وقت، عدم وجود کتاب خوب و مورد نظر، درس و بحث داشتن و...چنین است؟

لطفا اگر سوال یا شبهه ای دارید مطرح کنید در این ارتباط تا در همین محل جواب داده شود...

ضمنا هر نوع خدمات کتاب که طلب کنید را با تمام توان تامین می کنیم ان شاءا...

به زودی مطالبی برای مطالعه بهتر کتاب خریدن و... به حضورتان تقدیم می شود...